SPĘDZAJMY CZAS Z DZIEĆMI AKTYWNIE!

Lekarze biją na alarm! Coraz bardziej zwiększa się liczba dzieci z nadwagą i otyłością. Dzieciom i dorosłym brakuje dostatecznej ilości ruchu. Jak to zmienić? Warto przekonać dziecko, że aktywność fizyczna to świetna zabawa. Dziecko pomiędzy 3 a 6 rokiem życia odczuwa wielką potrzebę ruchu, dlatego można to i należy wykorzystać.
Ruch wzmocni organizm pociechy, poprawi jego kondycję fizyczną oraz wpłynie na rozwój umysłowy. Warto budować dobre nawyki już od najmłodszych lat. Między 4 a 5 rokiem życia rozwój motoryczny jest szybszy. Jaka aktywność fizycznej będzie najlepsza dla dziecka?
Jazda na rowerze- Sport, który odbywa się na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze pobudza krążenie krwi, organizm bardzo dobrze się dotlenia. Jest to również doskonały sposób na spędzenie czasu razem z dzieckiem i umacnianie rodzinnych więzi . Warto również pamiętać o takich zwyczajnych zajęciach jak spacer. Dziecko przebywa z rodzicami, ale przy okazji porusza się i dotleni. Ważne jest budować dobre nawyki i aktywnie spędzać czas.
Pływanie – Dzieci uwielbiają wodę. Dlaczego tego nie wykorzystać? Pływanie to ogólnorozwojowa sport, która nie tylko wzmacnia i ćwiczy mięśnie całego ciała. Usprawnia także oddychanie i modeluje postawę całego ciała. Bardzo dobrze wpływa na mięśnie kręgosłupa, dlatego pływanie zalecaną lekarze przy schorzeniach i skrzywieniach kręgosłupa. Pływanie wpływa na rozwój mięśni dziecka oraz wzmacnia jego odporność. Przed rozpoczęciem nauki pływania należy wziąć pod uwagę wiek dziecka (naukę pływania należy się wstrzymać do momentu aż dziecko skończy pięć lat). Wycieczki na basen czy kąpielisko nie tylko pozytywnie wpłyną na zdrowie dziecka, ale także poprawią relacje dziecka z rodzicami.
Taniec – Taką formę aktywności wybierają głównie dziewczynki. Taniec kształtuje płynność ruchów i rozwija koordynację ruchową. W tańcu dzieci ćwiczą poczucie rytmu i uczą się współpracy z innymi dziećmi. Taniec sprzyja wzmacnianiu mięśni kręgosłupa i wpływa na prawidłową postawę całego ciała.
Jazda konna- To wymarzona aktywność dla dzieci. Taką aktywność lekarze zalecają dzieciom autystycznym. Plusem jazdy konnej jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz kontakt ze zwierzęciem. Już trzylatek może pojeździć krótką chwilę na kucyku. Z treningami należy także poczekać, aż dziecko skończy pięć lat.
Piłka nożna – Piłka nożna to obecnie najpopularniejszy sport na świecie. Uprawiają tą dyscyplinę miliony osób, a kolejne miliony kibicują swoim drużyną. Być może powodem takiej popularności futbolu jest fakt, że niewiele trzeba, by go uprawiać. Wystarczy piłka i trochę wolnego miejsca, aby rekreacyjnie zająć sobie czas wolny.
Sporty walki – Gdy dziecko jest niezwykle żywiołowe i energiczne warto zastanowić się nad zapisaniem go na judo czy aikido. Nieprawdą jest, że sporty walki wzmagają agresję. Przeciwnie: uczą dziecko w jaki sposób radzić sobie z negatywnymi emocjami. Ponadto rozwijają kondycję ruchową i kształtują poprawną postawę ciała. Dziecko nabędzie również ważną umiejętność taką jak bezpiecznego upadania. Sporty walki zalecane są dla starszych dzieci, a z pewnością dla dziecka, które ukończyło pięć lat.

NIP 929-11-01-962
REGON 970314279
Miejskie Przedszkole Nr 22
"KRAINA EKOLUDKÓW"
ul. Porzeczkowa 34
65-790 Zielona Góra
Telefon: 068 454 73 16
e-mail: 22@mp.zgora.pl